گروه استان‌ها- مدیرکل کمیته امداد امام گیلان گفت: مددجویان واجد شرایط کمیته امداد در گیلان شناسایی شده و طبق اولویت‌بندی تسهیلات اشتغالزایی می‌‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری راهبرد گیلان ، عباس اهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، اظهار داشت: یکی از محوری‌ترین برنامه‌های کمیته امداد امام خمینی‌(ره) توانمندسازی مددجویان با ایجاد فرصت شغلی و خودکفایی آن‌ها است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان تصریح کرد: از جمله اهداف ایجاد فرصت شغلی برای مددجویان می‌توان به برطرف کردن نیازهای اساسی مددجویان تحت حمایت، افزایش شأن و منزلت مددجویان و کاهش نرخ بیکاری در میان جامعه مددجویی اشاره داشت.

اهرابی خاطرنشان کرد: افزایش درآمد محرومان برای کاهش فاصله طبقاتی، کمک به اقشار نیازمند، افزایش مناعت طبع خانواده‌ها و افزایش تولید ملی از دیگر اهداف ایجاد فرصت شغلی است.

وی درباره اولویت ایجاد فرصت شغلی گفت: اولویت‌بندی‌ها بر اساس بخشنامه‌ای مدون به ترتیب شامل مددجویان معیشت بگیر، اعضای خانوار آن‌ها با اولویت سرپرست خانوار، فرزندان ذکور همسفره، همسران بیکار نوعروسان، همسران بیکار زنان سرپرست خانوار واجد ازدواج مجدد و سایر واجدان شرایط تک و چندخدمتی است.

اهرابی ابراز داشت: واجدین شرایط از سوی حوزه حمایتی شناسایی و از طریق سامانه سما به حوزه اشتغال معرفی شده و در حوزه اشتغال مراحل فنی کار بررسی و در صورت مناسب بودن کسب و کار جهت اخذ تسهیلات معرفی می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان بیان کرد: در راستای پایدارسازی اشتغال، طرح‌های پیشنهاد شده با نظارت کمیته امداد، اجرا می‌شود و بین ۳ تا ۵ سال به طور مستمر مورد پشتیبانی و حمایت‌های نظارتی و مشورتی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه قریب به ۱۰هزار فرزند یتیم و محسنین گیلانی تحت حمایت طرح اکرام و حامیان معزز گیلانی و خارج از استان و حتی ایرانی‌های نوع دوست خارج از کشور هستند گفت: با توجه به نوع مشکلات این افراد اعم از بیماری، تحصیلی، مسکن، لوازم ضروری زندگی، معیشتی و موارد دیگر از مساعدت‌های مالی حامیان بهره‌مند می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان تصریح کرد: مساعدت‌های حامیان در قالب واریز مستقیم به حساب فرزندان و یا اهداء کالا بوده که با توجه به وجوهات واریزی، به طور میانگین دریافتی هر فرزند حدود ۳۰۰ هزار تومان است.

وی با اعلام آغاز رسمی پویش ایران مهربان همزمان با ولادت حضرت علی (ع) افزود: این پویش با هدف حمایت از ایتام و فرزندان محسنین و ارتقاء سرانه دریافتی آنان در راستای طرح اکرام ایتام، آغاز شده و تا شب شهادت حضرت علی (ع) که ملقب به ابوالایتام هستند ادامه دارد.

اهرابی با بیان اینکه با اجرای پویش «ایران مهربان» امید است تا بهار ۱۴۰۰ هیچ یتیمی بدون حامی نباشد عنوان داشت: بهبود وضعیت معیشتی و مرتفع نمودن نیازمندی‌ها و مشکلات خانواده‌های ایتام و فرزندان محسنین تحت حمایت کمیته امداد با جذب حامیان جدید از دیگر اهداف این طرح است.

اهرابی با اشاره به نحوه ثبت نام حامیان بیان کرد: مردم نوع دوست و خیّر جهت حمایت یک یا چند فرزند معنوی می‌توانند با مراجعه و ثبت نام در سایت ekram.emdad.ir نسبت به انتخاب فرزند معنوی با شرایط مورد نظر خود (سن، جنسیت، سادات، بیمار و محل سکونت) اقدام کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان تصریح کرد: همچنین حامیان می‌توانند با مراجعه حضوری به واحدهای اکرام ادارات امداد استان یا تماس با شماره ۰۹۶۸۸۷ (سامانه ارتباط مردمی) نسبت به شرح وضعیت زندگی این افراد آگاهی پیدا کرده و سپس فرزند معنوی خود را جهت حمایت انتخاب کنند.

وی ضمن تقدیر از اعتماد حامیان و خیّرین گفت: به منظور تسهیل در روش‌های پرداخت برای هر فرزند معنوی یک شماره کارت اختصاصی در نظر گرفته می‌شود که حامیان می‌توانند بدون شناسه واریز و از طریق سایت و یا کلیه درگاه‌های بانکی و اپلیکیشن‌های موجود نسبت به واریز مستقیم هدایای نقدی به حساب فرزندان معنوی اقدام کرده و گزارش پرداخت را در سایت مشاهده کنند.

اهرابی با اشاره به فرا رسیدن سال جدید گفت: در این ایام کمیته امداد با برپایی جشن نیکوکاری جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر و مددجویان تحت حمایت این نهاد به منظور جذب مساعدت‌های مادی و معنوی مردم نوع دوست و خیّر نسبت به تأمین پوشاک، سبدهای کالای معیشتی و اقلام مورد نیاز خانواده‌های بی‌بضاعت اقدام می‌کند.

اهرابی با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: امسال به‌دلیل بیماری کرونا ضمن اینکه پایگاه‌های نمادین در میادین اصلی شهر برای جمع‌آوری کمک‌های هم استانی‌های خیّر و نیکوکار ایجاد می‌شود اما اکثریت کمک‌های مردمی از طریق شبکه‌های فضای مجازی و بصورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

وی عنوان داشت: یکی از نکات حائر اهمیت در این امر بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف استانی از جمله مؤسسات خیریه، مراکز نیکوکاری و همچنین تعامل و هم‌افزایی با مراکز دولتی، علمی و دانشگاهی، اقتصادی، تجاری، اصناف، بازاریان و بانک‌ها برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر رویداد ملی جشن نیکوکاری است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گیلان تصریح کرد: دفاتر ۳۱ گانه کمیته امداد امام خمینی(ره) و مراکز نیکوکاری سراسر استان گیلان برای دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم آمادگی دارند.

‌اهرابی افزود: خیّرین می‌توانند هدایای نقدی و غیرنقدی خود را به دفاتر کمیته امداد شهرستان‌های استان یا پایگاه‌هایی که بدین منظور برپا می‌شود تحویل دهند تا با پهن شدن این سفره مهربانی هیچ کودکی با حسرت نداشتن لباس نو کنار سفره هفت سین نباشد.